Czy można negocjować warunki kredytu z bankiem?

  • Data: 2019-10-09 09:54:56
  • Kategoria:
Czy można negocjować warunki kredytu z bankiem?

Czy można negocjować warunki kredytu z bankiem?

Klienci banków często mają przeświadczenie, że tylko osoby bogate mogą podejmować negocjacje warunków z bankiem. Niewielu jednak wie, że przeciętny Kowalski również ma do tego prawo.  Owszem, klient VIP może stawiać bankowi konkretne wymagania i ustalać dla siebie indywidualne stawki oprocentowania kredytów i lokat. Natomiast każdy klient może negocjować warunki umowy kredytowej z bankiem i oprocentowanie konkretnego typu lokat. 

Kredyt na Twoich warunkach

Kredyt jest produktem, na którym banki opierają swój zysk. Rynek usług kredytowych jest obecnie tak szeroki, że banki muszą walczyć o klientów. Tutaj zaczyna się, więc pole do negocjacji dla klienta indywidualnego. Najwięcej zyskamy analizując warunki kredytu hipotecznego lub wysokiej pożyczki gotówkowej. W tym przypadku możemy skłonić bank do obniżenia oprocentowania lub opłaty za przedterminową spłatę. Marża banku to również jest pole do dyskusji z obsługującym nas pracownikiem. Pamiętajmy, że negocjacje przyniosą lepszy skutek, jeśli nasza zdolność kredytowa nie jest na granicy normy ustalonej przez bank. Pracownik banku nie może zmienić dla nas Tabeli opłat i prowizji, jest ona ustalona z góry i nie może zostać zmieniona na prośbę klienta indywidualnego. 

Pamiętajmy, że bank może pójść klientowi na rękę, również w sytuacji kryzysowej. Na naszą prośbę może zawiesić czasowo spłatę zadłużenia lub zmienić warunki umowy kredytowej. W trudnej sytuacji finansowej, kiedy nasze dochody nagle się zmniejszyły, najlepszym wyjściem z impasu jest kontakt z bankiem i wspólne rozwiązanie problemu. 

Czym są lokaty negocjowane?

Lokatę negocjowaną możemy znaleźć w ofercie wielu banków. W zależności od oferty banku ustalona jest kwota minimalna, którą możemy na takiej lokacie umieścić. Są to kwoty już od kliku tysięcy złotych, więc taką lokatę może założyć klient nie dysponujący wielkim kapitałem. W takiej sytuacji odsetki będą różnić się od tych dla produktów standardowych. Przy dużych kwotach może to być nawet 1 punkt procentowy więcej. Czas trwania lokaty negocjowanej leży również w gestii klienta, musi się jednak mieścić w wymaganym w umowie minimum. Musimy również wiedzieć, że w przypadku dużych kwot nasze negocjacje prowadzone będą z zarządem banku. 

W czasach, gdy banki muszą zabiegać o klientów, możemy liczyć na większą elastyczność oferty, więc śmiało z tego korzystajmy. Prowadzenie pertraktacji z bankiem może być dla nas bardzo opłacalne, jednak należy się do takiej rozmowy dobrze przygotować. Wybierając bank warto zapoznać się dokładnie z ofertą konkurencji. Musimy również znać dobrze warunki umowy kredytowej, którą mamy zamiar zawrzeć. Pamiętajmy, że zanim podpiszemy, musimy ją dokładnie przeczytać i mamy prawo pytać o każdy zapis – pracownik banku ma obowiązek wyjaśnić nam wszystkie wątpliwości. Jeśli zatem czujesz się na siłach, aby prowadzić merytoryczne rozmowy z pracownikiem banku, pamiętaj, że punktem wyjścia do takiej rozmowy będzie zawsze wysokość kwoty, którą chcesz ulokować lub pożyczyć. Im wyższa, tym więcej argumentów po Twojej stronie.

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem