Czym jest konsolidacja i na czym polega jej mechanizm?

  • Data: 2019-07-31 14:27:56
  • Kategoria:
Czym jest konsolidacja i na czym polega jej mechanizm?

Świat finansów dla wielu ludzi pozostaje czymś nieznanym i nieraz przerażającym. Wszelkiego rodzaju akcje czy terminy związane z ekonomią budzą w niektórych obawy, co wynika z nieznajomości wielu pojęć. Do jednych z nich zdecydowanie należy konsolidacja. Jest to termin, który brzmi egzotycznie, ale w wielu przypadkach jest to idealne rozwiązanie dla podreperowania domowego budżetu.

Czym jest konsolidacja?

Często w życiu zdarza się moment, w którym człowiek jest zmuszony wziąć kredyt. Niezależnie od tego, czy dotyczy to kredytu, rat czy opłacenia debetu, jest to zobowiązanie, które często rzutuje na płynność finansową rodziny. Z tego powodu powstało swego rodzaju koło ratunkowe nazywane kredytem konsolidacyjnym.

Termin ten oznacza nic innego jak połączenie wszystkich swoich zobowiązań finansowych w jedno, dzięki czemu łatwiej jest zapanować nad miesięcznymi wydatkami. Bardzo ważnym aspektem jest to, że pojęcie konsolidacji może dotyczyć kredytów zaciągniętych w różnych instytucjach. Dlatego decydując się na ten proces, można skupić wszystkie zadłużenia wjednym miejscu.

Jak to działa?

Ponieważ głównym celem połączenia wszystkich zobowiązań jest przede wszystkim podratowanie rodzinnych finansów, należy zabrać się za ten proces odpowiedzialnie. Na samym początku należy zapoznać się z instytucjami, które zajmują się kredytami konsolidacyjnymi i dokładnie przejrzeć ich oferty.

Bardzo ważne jest, by sprawdzić, jakie mają oprocentowanie, wysokość prowizji, a także czy istnieje możliwość wyboru daty spłaty. Równie ważne są dodatkowe koszty, które trzeba pokryć jak w przypadku ubezpieczenia. Zdarza się również, że w umowach jest zapisana dodatkowa prowizja w przypadku wcześniejszej spłaty, warto więc przed podjęciem decyzji o konsolidacji sprawdzić, czy taki zapis nie figuruje.

Procedura uzyskania kredytu konsolidacyjnego.

Podczas starania się o tego typu kredyt niezwykle istotna jest historia BIK. Jeśli jest negatywna, można mieć problemy z uzyskaniem pozytywnej decyzji o konsolidacji. Warto więc zadbać o to, by spłacać raty w terminie, chociażby przez wzgląd na taką możliwość jak połączenie ich w jedną.

Dodatkowo trzeba przygotować pełną dokumentację odnośnie do osiąganych dochodów, zabezpieczenia kredytu w postaci np. nieruchomości oraz zaświadczenia o braku zaległości w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą. Można więc założyć, że tak naprawdę dokumentacja do przygotowania jest dokładnie tak samo wymagająca, jak w przypadku innych kredytów.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny. Wiele zależy od ilości kredytów, czasu ewentualnej realizacji czy też samej sytuacji finansowej. Jednak jest to zdecydowanie dobra opcja, by odciążyć trochę budżet. Ustalenie jednej raty korzystnie wpływa na płynność spłaty, dlatego jeśli zachodzi sytuacja, w której kredyty zaczynają przytłaczać, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 5.00/5 (2 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem