Gwarancje de minimis dla kredytów firmowych. Czy każdy przedsiębiorca może otrzymać gwarancję de minimis?

  • Data: 2019-12-03 16:17:18
  • Kategoria:
Gwarancje de minimis dla kredytów firmowych. Czy każdy przedsiębiorca może otrzymać gwarancję de minimis?

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, mogą starać się o kredyt obrotowy z gwarancją de minimis. W ten sposób państwo wyciąga pomocną dłoń do przedsiębiorców, którzy nie posiadają jeszcze wystarczającego zabezpieczenia, aby ubiegać się o kredyt w banku. 

Co to jest gwarancja de minimis?

Gwarancja bankowa de minimis jest to produkt finansowy objęty specyficznymi warunkami. Różni się od zwykłego kredytu obrotowego tym, że do umowy przystępują nie dwa, a trzy podmioty:

  • Bank, który udziela kredytu

  • Kredytobiorca – firma spełniające odpowiednie warunki

  • Bank Gospodarstwa Krajowego – gwarant 

Cała procedura udzielania kredytu z gwarancją odbywa się w banku, w którym zaciągamy kredyt i to on jest odpowiedzialny za dopełnienie formalności w BGK. Gwarancje de minimis działa następująco – jeśli kredytobiorca utraci płynność finansową, jego zobowiązanie przejmuje bank-gwarant. Oczywiście nie zwalnia to kredytobiorcy z odpowiedzialności – w takiej sytuacji bank – gwarant uzyskuje prawo do roszczeń z tytułu zaciągniętego kredytu. 

Kto może się starać o kredyt z gwarancją de minimis?

Taką formę wsparcia mogą uzyskać wyłącznie firmy mikro, małe i średnie. Doprecyzowując - o gwarancję de minimis mogą starać się przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników. Drugim kryterium jest obrót nie przekraczający 50 milionów euro rocznie lub całkowity bilans roczny nie przekraczający 43 milionów euro. 

Należy jednak pamiętać, że o kredyt z gwarancją de minimis nie mogą ubiegać się firmy, które:

  • Już posiadają w banku kredytującym zaległość datowaną na dłużej niż 30 dni i przekraczającą kwotę 500 zł. 

  • Otrzymały wypowiedzenie ekspozycji kredytowej lub ich ekspozycja kredytowa została określona jako „zagrożona”.

  • Zostały wpisane do Bankowego Rejestru Dłużników (chodzi o wpisy istniejące w chwili rozpatrywania wniosku o kredyt z gwarancją de minimis). 

  • Jeśli w ocenie banku przedsiębiorstwo utraciło na swojej wartości, co określane jest zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości. 

Powyższe warunki to tylko podstawowe wymagania. Gwarancja de minimis, ze względu na swoją atrakcyjność, objęte są całym szeregiem warunków, które trzeba spełnić, aby ją uzyskać. Specjaliści L&C Finance służą fachową poradą w tym zakresie na etapie przygotowania i składania wniosku. 

Na co można przeznaczyć środki uzyskane z kredytu z gwarancją de minimis

Jest to kredyt przyznawany na bieżące wydatki związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa – uregulowanie należności za zakup towarów i usług, podatki, składki ZUS oraz celów rozwojowych, jak rozbudowa, modernizacja przedsiębiorstwa, zakup samochodów i maszyn. Warto starać się o takie wsparcie, ponieważ może ono wynosić nawet 3,5 mln zł. Firmy zainteresowane kredytem obrotowym z gwarancją de minimis zapraszamy do Kancelarii Finansowej L&C Finance – nasi doradcy przeanalizują sytuację Państwa firmy i wybiorą optymalne rozwiązania.

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 5.00/5 (1 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem