Jak poprawić swoją wiarygodność w bankach?

  • Data: 2019-10-22 14:28:25
  • Kategoria:
Jak poprawić swoją wiarygodność w bankach?

Bank udzielając kredytu musi mieć pewność, że zostanie on terminowo i w całości spłacony. Taką pewność daje mu zbadanie zdolności kredytowej i przeanalizowanie historii kredytowej kredytobiorcy. Czy możemy coś zrobić, aby lepiej wypaść podczas takiej analizy? Jak sprawić, aby nasza wiarygodność jako kredytobiorcy wzrosła?

Co to jest scoring?

Scoring to metoda obliczania wiarygodności kredytobiorcy, ma on zadanie ocenić ryzyko kredytowe, które ponosi bank udzielając nam pożyczki. Jest to wyliczenie statystyczne, którego wynikiem są przyznane nam punkty – im mamy ich więcej, tym chętniej bank udzieli nam pożyczki i uwaga – warunki udzielonego kredytu mogą być korzystniejsze. 

Banki podczas sprawdzania historii kredytowej klienta biorą pod uwagę raport BIK czyli Biura Informacji Kredytowej. Tam przez pięć lat przechowywane są dane o terminowości spłat poprzednich zobowiązań, w tym kart kredytowych. Bank sprawdza również, czy klient ma już zaciągnięte kredyty. Jeśli jest ich dużo i zaciągnięte zostały w krótkich odstępach czasu, to również niekorzystnie wpłynie na naszą ocenę scoringową. Jeśli chcesz sprawdzić warunki kredytowania w różnych bankach, zbadać swoją zdolność i historię kredytową, warto wybrać się do doradcy finansowego i nie składać wielu wniosków metodą prób i błędów. 

Co możesz zrobić, aby stać się wiarygodnym kredytobiorcą?

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu korzystnego kredytu mieszkaniowego lub gotówkowego, warto się do tego dobrze przygotować. W kilku krokach możesz zadbać o swoją historii kredytową, tak aby uzyskać kredyt na dobrych warunkach.

  1. Płać zawsze w terminie – odnosi się to zarówno do spłaty zaciągniętych kredytów, jak i bieżących rachunków czy zadłużeń na kartach kredytowych. Jeśli możesz, zamknij karty i limity debetowe, wówczas bank nie będzie brać ich pod uwagę podczas obliczania zdolności kredytowej.

  2. Spłać wszystkie istniejące zadłużenia – raty, karty, małe pożyczki.

  3. Nie składaj wielu wniosków kredytowych – jeśli chcesz sprawdzić, w którym banku masz szansę dostać kredyt i sprawdzić konkurencyjne oferty, udaj się do doradcy finansowego

  4. Popraw swoją historię – jeśli w przeszłości miałeś problem ze spłatą pożyczki, możesz zaciągnąć mały kredyt lub kupić coś na raty i spłacić w terminie. Bank uzna, że Twoja sytuacja się poprawiła, a poprzednie kłopoty były przejściowe. 

  5. Wybierz długi okres kredytowania i równe raty – wówczas raty będą niskie, a tym samym Twoja zdolność będzie wyższa. 

  6. Jeśli byłeś lub jesteś poręczycielem jakiegoś kredytu dla innej osoby, sprawdź czy to zobowiązanie jest spłacane terminowo. 

  7. Zanim pójdziesz do banku zbadaj swoją zdolność i sprawdź czy nie potrzebujesz współkredytobiorcy.

Wszystkie te zabiegi należy wykonać z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli bardzo zależy nam na uzyskaniu kredytu, ale mamy wątpliwości czy nasza historia kredytowa i zdolność są do tego wystarczające, warto zasięgnąć pomocy eksperta. W Kancelarii Finansowej L&C Finance zbadamy Twoją zdolność i doradzimy jak naprawić historię kredytową. Dzięki temu będziesz mieć większe szanse na zrealizowanie swoich planów i zaciągnięcie kredytu na lepszych warunkach.  

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem