Karta kredytowa – dla kogo jest najkorzystniejszym rozwiązaniem finansowym?

  • Data: 2019-10-09 09:50:37
  • Kategoria:
Karta kredytowa – dla kogo jest najkorzystniejszym rozwiązaniem finansowym?

Karta kredytowa – dla kogo jest najkorzystniejszym rozwiązaniem finansowym?

Karta kredytowa to dla jednych synonim luksusu, a dla innych ratunek w trudnych sytuacjach. Daje nam możliwość korzystania z limitu kredytowego w banku, a następnie spłatę w okresie bezodsetkowym. Mamy więc możliwość zasilić swoje finanse szybko i bez wizyty w banku i spłacić zaciągnięty dług bez kosztów, pod warunkiem, że zrobimy to w wyznaczonym umową terminie. 

Jak działa karta kredytowa? 

Karta kredytowa ma wiele zalet, jednak zanim zaczniemy z niej korzystać zastanówmy się czy jest ona nam niezbędna. Należy bowiem pamiętać, że niespłacona w terminie niesie za sobą duże koszty. Zasada działania karty kredytowej jest prosta – bank oferuje Ci limit kredytowy, z którego możesz w każdej chwili skorzystać. Jest to instrument finansowy, który w żaden sposób nie jest powiązany z naszym kontem osobistym. Mówiąc w skrócie – płacąc kartą kredytową operujesz nie własnymi pieniędzmi, a pieniędzmi banku. Kosztów takiego pożyczania pieniędzy nie ponosimy zwykle przez trwający ok. 50 dni okres bezodsetkowy. Jeśli nie uda nam się spłacić zadłużenia z karty kredytowej w terminie, naliczane są bardzo wysokie odsetki, bowiem zadłużenie na karcie to najdroższy kredyt, jaki możemy zaciągnąć. Oprocentowanie może sięgać nawet 4-krotności stopy lombardowej NBP. 

Dla kogo karta kredytowa będzie najkorzystniejsza?

Jak widzimy karta kredytowa jest instrumentem finansowym, który wymaga skrupulatnego spłacania i dużej samokontroli w wydatkach. Przede wszystkim jest to produkt dla osób, które mają stabilny, comiesięczny dochód. Wówczas spłacenie karty w terminie nie będzie problemem. Drugim warunkiem jest odpowiedzialność – jeśli kontrolujemy swoje wydatki możemy śmiało z niej korzystać.

Karta kredytowa dla przedsiębiorców

Karta kredytowa może być bardzo przydatnym narzędziem każdego przedsiębiorcy. Prowadzenie firmy wiąże się często z koniecznością podjęcia szybkich decyzji finansowych – karta z limitem firmowym, czyli większym niż dla klientów indywidualnych, będzie tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem. Są również sytuacje kiedy kontrahenci spóźniają się z płatnościami, a nasze zobowiązania lub inwestycje nie mogą czekać. Aby nie stracić płynności finansowej możemy wówczas pokryć bieżące wydatki z firmowej karty i spłacić ją, gdy otrzymamy zapłatę za zaległe faktury. Jest to również wygodny i przejrzysty sposób rozliczenia wydatków pracowniczych – jak delegacje i wydatki na paliwo do samochodu służbowego. 

Karta kredytowa jest często niezbędna dla osób, które dużo podróżują. Wypożyczenie samochodu na lotnisku często jest bez niej niemożliwe. Bardzo ułatwi nam ona również pobyt zagranicą – zapłacimy nią za hotel, w restauracji i za bilety bez konieczności noszenia przy sobie większej gotówki. Jak widać jest to instrument finansowy, który we właściwych rękach będzie praktyczny i przynoszący realny zysk.

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem