Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Krajowy Rejestr Długów – jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Krajowy Rejestr Długów to jedna z największych baz, która pozwala monitorować sytuację finansową firm i konsumentów. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy Twój nowy kontrahent, inwestor itp. znajduje się na tej liście. Z łatwością dowiesz się również, czy Ty jesteś zapisany w Krajowym Rejestrze Długów. Wystarczy, że wykonasz parę podstawowych kroków, a uzyskasz potrzebną wiedzę. Jednak w razie potrzeby napisz do nas, a podzielimy się swoim doświadczeniem.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Bez względu na to, czy jesteś osobą prywatną lub też przedsiębiorcą, możesz sprawdzić, czy znajdujesz się w Krajowym Rejestrze Długów. Najlepiej zrób to przed ubieganiem się o kredyt bądź pożyczkę, ponieważ będzie miało to znaczący wpływ na decyzję, jaką podejmie bank. Wszystkie informacje uzyskasz po pobraniu raportu, z którego dowiesz się, czy ktoś niepowołany wykorzystuje Twoje dane lub może zalegasz z jakąś płatnością.

Sprawdzanie KRD krok po kroku

Rejestracja

Rozpocznij od zarejestrowania się na stronie Krajowego Rejestru Długów, ponieważ jest to pierwszy krok do otrzymania dostępu do najważniejszych informacji. Na tym etapie musisz podać wiele szczegółowych danych, np. imię i nazwisko, PESEL, telefon kontaktowy oraz adres e-mail.

Potwierdzenie wprowadzonych danych

Kolejny krok to czysta formalność i polega na sprawdzeniu prawidłowości wprowadzonych danych. Wystarczy, że zweryfikujesz, czy wszystkie informacje są prawidłowo wpisane. Jednak to nie koniec.

Potwierdzenie tożsamości

W trakcie rejestracji do Krajowego Rejestru Długów musisz potwierdzić swoją tożsamość. Dzięki temu właśnie dane zawarte na stronie są lepiej chronione. Dlatego masz do wyboru dwie możliwości, czyli wysłanie przelewu weryfikacyjnego o wartości 1 zł bądź zeskanowanie dowodu tożsamości. Druga opcja jest możliwa po przejściu do Panelu Klienta.

Korzystanie z darmowych i płatnych usług

Gdy weryfikacja Twojego konta przebiegła poprawnie, to możesz przystąpić do sprawdzania dostępnych opcji. Niektóre z nich są darmowe, a inne płatne. Zwróć jednak uwagę na to, że bezpłatne usługi zazwyczaj wiążą się z ograniczoną dostępnością.

Ile kosztuje sprawdzenie siebie w KRD?

Zauważ, że samo założenie konta jest darmowe, dlatego może to zrobić prawie każda osoba. Oprócz tego możesz bezpłatnie sprawdzić swój PESEL raz na pół roku, tak samo jest w przypadku kontroli tego, czy ktoś pobrał Twoje dane. Jeżeli chcesz to robić częściej, to musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami, czyli 6,90 zł za każdorazowe sprawdzenie.

Weryfikacja wiarygodności innej osoby, firmy bądź instytucji w Krajowym Rejestrze Długów będzie Cię kosztowała 249 zł. Natomiast, jeśli chcesz dopisać dłużnika do listy, to musisz zapłacić 89 zł.

Co zrobić, gdy trafię do KRD?

Jeżeli znajdziesz swoje dane w KRD, to przede wszystkim sprawdź, o jaki dług chodzi, a później skontaktuj się z wierzycielem. Dzięki temu dostosujesz sposób i wielkość spłaty do swoich możliwości finansowych. Pamiętaj też, że każdego dnia zwiększa się wysokość odsetek, więc im szybciej zaczniesz regulować należność, tym niższa to będzie kwota. W razie pytań chętnie doradzimy Tobie lub Twojej firmie.

Zostaw ocenę:

Ocena: 5.00/5 (3 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem