Kredyt dla firm – przewodnik po finansach

  • Data: 2019-07-31 14:53:16
  • Kategoria:
Kredyt dla firm – przewodnik po finansach

Prowadzenie swojej własnej działalności jest nie lada wyzwaniem i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego, zanim podejmie się decyzję o jej założeniu, należy dokładnie przeanalizować wszystkie możliwe aspekty w zakresie zysku i ryzyka strat. Jednak nie oznacza to, że prowadzenie własnej firmy jest rzeczą niemożliwą. Przeciwnie, dostarcza ogromnej satysfakcji, która z czasem przekłada się na indywidualną sytuację ekonomiczną. 

Jak zacząć? 

Jeśli zapadnie decyzja o założeniu własnej firmy, to ten pierwszy, najtrudniejszy krok już nastąpił. Teraz przychodzi moment, nie mniej trudny, na organizację całej działalności, co łączy się z inwestycją kapitału.

Początkowi przedsiębiorcy nie zawsze mogą się pochwalić wystarczającymi środkami finansowymi na rozwój swojego pomysłu, dlatego rezygnują już na wstępie, nie wiedząc, że można się wesprzeć dodatkowym funduszem. 

Często można starać się o dotację unijną na rozwój firmy, jednak trzeba się liczyć z tym, że można jej nie uzyskać. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z marzeń, ponieważ jest jeszcze wsparcie, jakie oferują banki. 

Kredyt dla firm?

Jednym z rozwiązań są kredyty dla firm, które można znaleźć w wielu ofertach bankowych. W zależności od jego rodzaju trzeba się przygotować na dostarczenie wielu dokumentów, ponieważ w przeciwieństwie do kredytów dla osób prywatnych, jest przygotowywana bardzo rozbudowana analiza finansowa. Warto się zastanowić nad wyborem banku, w której firma posiada swoje konto. Wówczas proces weryfikacyjny będzie znacznie krótszy, a także wymagana będzie mniejsza ilość dokumentów. Jeśli jednak pod uwagę są brane inne banki, dobrze będzie się zorientować, na jakich zasadach są w nich udzielane kredyty dla firm. 

Jaki wybrać? 

Kredyt obrotowy

Jest kilka rodzajów kredytów, które są przeznaczone dla przedsiębiorstw. Pierwszym z nich jest kredyt obrotowy. Opiera się on na krótkim terminie spłaty, a jego uzyskanie przeważnie jest zależne od kondycji ekonomicznej firmy, pozycji na rynku oraz dochodów, jakie przynosi. Im lepsza sytuacja finansowa, tym lepsze warunki można uzyskać. 

Kredyt inwestycyjny

Kolejnym jest kredyt inwestycyjny, który w założeniu jest długoterminowy. W tym przypadku bank wymaga zabezpieczenia, najczęściej w postaci inwestycji, której dotyczy pożyczka. Warunki jego uzyskania są uzależnione od wkładu własnego, który jest obowiązkowy, jego wysokości na poczet inwestycji oraz formy zabezpieczenia kredytu. 

Te kredyty są przeznaczone dla już istniejących przedsiębiorstw. Jednak jest też taki, z którego mogą skorzystać całkowicie nowe firmy. Często jest to jedyna możliwość, która daje możliwość na rozpoczęcie swojej działalności. Banki nie wymagają dokumentów świadczących o rentowności, jednak konieczne jest zabezpieczenie. Jedną z form jest np. umowa współpracy z potencjalnym kontrahentem. 

Wzięcie kredytu to ogromna odpowiedzialność, która wiąże się z ryzykiem porażki. Jednak przy podejmowaniu decyzji należy skoncentrować się na możliwościach, jakie daje takie wsparcie. Zwłaszcza gdy inne opcje są nieosiągalne. Należy przy tym pamiętać, że bardzo ważne jest dokładnie zapoznanie się z ofertami, które mogą się przyczynić do skutecznego rozwoju swojego przedsiębiorstwa. 

 

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 5.00/5 (3 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem