Kredyt dla małych firm. Kiedy się opłaca?

  • Data: 2019-09-05 11:23:55
  • Kategoria:
Kredyt dla małych firm. Kiedy się opłaca?

Kredyt dla małych firm – kiedy się opłaca?

Początki prowadzenia własnej działalności bywają trudne, szczególnie dla małych firm. Fundusze unijne dla mikroprzedsiębiorstw czy wsparcie finansowe małych firm przez urzędy pracy często okazuje się niewystarczające. Wielu przedsiębiorców rozważa wówczas opcję zaciągnięcia kredytu dla małych firm. W jakich sytuacjach warto wziąć kredyt dla małych firm?

Kredyt a rozwój małych firm

Kredyt dla małych firm powinien zaciągany być wówczas, kiedy chcemy przeznaczyć go na rozwój przedsiębiorstwa. Pozyskane środki powinny finansować poważne inwestycje, a nie bieżące wydatki firmy. Banki zwykle proponują małym firmom kredyt na dowolny cel, nie ingerując w to, na co zostanie on przeznaczony. Tymczasem ważne jest, aby biorąc kredyt dla małej firmy mieć w głowie konkretny, szczegółowy plan dotyczący tego, na co wydamy pieniądze i w jaki sposób osiągniemy dzięki temu zyski, które pozwolą na późniejszą spłatę kredytu.

Kredyt dla małych firm na zakup urządzeń

Małe firmy często decydują się na kredyt, który sfinansuje zakup urządzeń potrzebnych do prowadzenia firmy. Jest to dobre rozwiązanie po warunkiem, że mamy pewność, iż nabyty sprzęt będzie wykorzystany. Przykładowo, prowadząc firmę transportową, dzięki kredytowi jesteśmy w stanie nabyć kolejny pojazd, który będzie służył rozwożeniu towaru bądź przewozowi osób. Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością zleceń transportowych lub posiadamy wystarczającą bazę pasażerów zainteresowanych przejazdami, decyzja o zaciągnięciu  kredytu na pojazd jest w pełni trafna. Dzięki realizacji większej ilości zleceń zwiększamy zyski, których część będzie można przeznaczyć na spłatę kredytu. Jednocześnie firma się rozwija, poprzez powiększenie floty swoich pojazdów, zatrudnienie nowego kierowcy czy obsługę większej ilości klientów.

Kredyt dla małych firm na zakup towaru

Innym celem, na który małe firmy często zaciągają kredyty jest zakup towaru. Również jest to dobre rozwiązanie pod warunkiem, że mamy pewność, iż zakupiony dzięki kredytowi towar uda nam się sprzedać w całości i po założonej cenie. W związku z tym, już przed decyzją o zaciągnięciu kredytu należy zrobić szczegółowe badanie popytu, a najlepiej znaleźć już konkretnych klientów, którzy deklarują chęć zakupu od nas towaru po ustalonej cenie. Czasem możemy też znaleźć się w sytuacji, w której trafia nam się okazja zakupu danego towaru w wyjątkowo niskiej cenie w porównaniu do średnich rynkowych cen. Wykorzystanie takiej okazji możliwe jest wówczas dzięki kredytowi. Sprzedany towar wygeneruje zyski, z części których będziemy mogli spłacić kredyt.

Jak widać, w pewnych sytuacjach, wzięcie kredytu dla małych przedsiębiorstw może okazać się bardzo dobrą decyzją. Na pytanie, czy opłaca się wziąć kredyt dla małej firmy, każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie sam. Banki posiadają bogatą ofertę kredytów dla małych firm. Wybór najodpowiedniejszego dla naszej firmy może okazać się trudnym zadaniem. Czasem warto skorzystać z porad firm zajmujących się doradztwem kredytowym, takich jak L&C Finance.

 

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 5.00/5 (1 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem