Kredyt z ubezpieczeniem czy bez? Która opcja jest korzystniejsza?

  • Data: 2019-10-09 10:18:25
  • Kategoria:
Kredyt z ubezpieczeniem czy bez? Która opcja jest korzystniejsza?

Kredyt z ubezpieczeniem czy bez? Która opcja jest korzystniejsza?

Ubezpieczenie kredytu postrzegane jest przez większość klientów jako przykra konieczność. Uważamy je za dodatkowy koszt, produkt, który bank usiłuje nam sprzedać, żeby dodatkowo na nas zarobić. Nie traktujemy go jako naturalnego zabezpieczenia, tak jak w przypadku ubezpieczeń mienia czy polisy na życie. Kiedy ubezpieczenie kredytu jest konieczne, a kiedy lepiej z niego zrezygnować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.Na wypadek czego ubezpiecza się kredyt?

Kiedy bank udziela nam kredytu, chce mieć pewność, że zostanie on terminowo i w całości spłacony. Dlatego często proponuje się klientom taką formę zabezpieczenia pożyczki. Jest to odpowiednik stosowanych dawniej weksli, poręczeń majątkowych i zastawów. Klientem firmy ubezpieczeniowej jest kredytobiorca i to w jego imieniu wypłacana jest bankowi kwota ubezpieczenia, w momencie gdy klient z przyczyn określonych w umowie ubezpieczenia nie może sam spłacić zadłużenia. Ubezpieczenie kredytu jest zatem zabezpieczeniem dla banku, że zadłużenie zostanie spłacone. Dla dłużnika i jego rodziny, która np. po jego śmierci nie będzie zdolna do spłacania kredytu, daje to duże poczucie bezpieczeństwa. 

Warto zapoznać się warunkami oferowanego ubezpieczenia. Sprawdzić dokładnie, co musi się wydarzyć, aby ubezpieczyciel przejął na siebie spłatę naszego długu. Czy obejmuje ono tylko utratę życia lub trwałą utratę zdolności do pracy. Czy ubezpieczyciel spłaci kredyt na wypadek utraty pracy i przede wszystkim na jakich warunkach. Często ubezpieczenie od utraty pracy jest obwarowane wieloma klauzulami – ubezpieczony nie może być zwolniony dyscyplinarnie lub umowa o pracę nie może być rozwiązana na mocy porozumienia stron. 

Często podpisując umowę kredytową wykupujemy ubezpieczenie, które potem okazuje się dla nas za drogie lub niepotrzebne. Warto dowiedzieć się czy, i na jakich warunkach możliwa jest rezygnacja z tej dodatkowej usługi. 

Kiedy ubezpieczenie kredytu jest konieczne?

Bardzo sensownym i korzystnym z punktu widzenia kredytobiorcy jest ubezpieczenie przy kredycie hipotecznym. Jest to zobowiązanie na duże kwoty, mające zapewnić dach nad głową nam i naszym bliskim, a przede wszystkim zaciągamy je na wiele lat. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co w tak długim okresie czasu może się wydarzyć, dlatego warto kredyt hipoteczny ubezpieczyć - zarówno na wypadek naszej śmierci, jak i utraty pracy i zdolności do pracy. 

Bank ma prawo wymagać od kredytobiorcy wykupienia ubezpieczenia, przede wszystkim w sytuacji, gdy kredyt obarczony jest dużym ryzykiem. Często warunkiem udzielenia kredytu hipotecznego z niskim wkładem własnym jest właśnie wykupienie ubezpieczenia. W przypadku kredytów gotówkowych nie możemy mówić o obowiązku wykupienia polisy. Najczęściej klient otrzymuje dwie oferty – z ubezpieczeniem i bez. Ta nieobjęta ochroną, zwykle ma większą marżę i oprocentowanie. 

Ubezpieczenie kredytu z założenia ma dać kredytobiorcy poczucie bezpieczeństwa, natomiast dla banku stanowi solidne zabezpieczenie spłaty. Zdecydowanie warto ubezpieczać kredyty hipoteczne i duże kredyty gotówkowe – wówczas mamy pewność, że na wypadek śmierci rodzina nie zostanie z naszym długiem do spłacenia. Przy małych kredytach konsumenckich i zakupach ratalnych, zanim podpiszemy umowę przekalkulujmy jej opłacalność.

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem