Kredyty firmowe zabezpieczone gwarancją COSME

  • Data: 2019-11-07 14:29:05
  • Kategoria:
Kredyty firmowe zabezpieczone gwarancją COSME

Kredyty firmowe zabezpieczone gwarancją COSME

Finansowanie zewnętrzne jest jednym z popularniejszych sposobów na pozyskanie kapitału przez firmę w Polsce. Kiedy zdecydujesz się typowo na kredyt inwestycyjny bądź też obrotowy, to jednak koniecznie musisz zadbać o to, aby przedstawić w banku odpowiednie zabezpieczenie. W ostatnich czasach jedną z najskuteczniejszych form gwarancyjnych dla kredytów firmowych jest tzw. COSME. Koniecznie sprawdź, czym ono jest i czy warto się na nią zdecydować.

Czym jest gwarancja COSME?

Biorąc kredyt na firmę, należy przedstawić w banku zabezpieczenie, wzbudzające zaufanie. Instytucja udzielająca ci zewnętrznego finansowania pragnie w ten sposób uzyskać pewność, że dług na pewno zostanie spłacony — przez ciebie jako kredytobiorcę lub też przez gwaranta. Kiedy przedsiębiorca posiada gwaranta, to jest znacznie wiarygodniejszy w oczach banku i szybkiej otrzymuje kredyt. Bank zdaje sobie sprawę z tego, że wtedy zadłużenie zostanie spłacone w terminie, np. właśnie przez gwaranta, a kredytobiorca stanie się po prostu dłużnikiem gwaranta i będzie musiał zwrócić mu kwotę powiększoną o niewielkie odsetki.

Takim właśnie zabezpieczeniem stał się program ramowy zwany COSME. Za jego pomocą Komisja Europejska wspiera małych i średnich przedsiębiorców w latach 2014-2020. Pieczę nad COSME pełni jednak bezpośrednio Europejski Fundusz Inwestycyjny w ścisłej współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Jak jest różnica między gwarancją COSME a de minimis?

Bank Gospodarstwa Krajowego oferował wcześniej gwarancję de minimis, którego zadanie było dość podobne do tego, za co obecnie odpowiada COSME. Różnica jest jednak taka, że COSME ma znacznie większy zakres gwarancji (80% wartości kredytu) niż de minimis (ok. 20%). Do tego COSME może stać się obok weksli, jedynym zabezpieczeniem kredytu. Z kolei de minimis sprawiał, że zabezpieczenia mogły być łączone, w tym także z ruchomościami.

Dlaczego warto wybrać gwarancję COSME przy kredytach firmowych?

Głównym powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na COSME, jest fakt, iż prowizja wynosi zaledwie 1% w skali roku. Do tego zabezpieczenie jest możliwe nawet do kwoty wynoszącej 600 000 zł. Przy czym należy zwrócić uwagę na okres kredytowania, gdyż w przypadku:

  • kredytu obrotowego — wynosi 27 miesięcy,

  • kredytu inwestycyjnego — wynosi 99 miesięcy.

Nie można pominąć również argumentu, który najbardziej przekonuje przedsiębiorców do skorzystania z tego programu, a mianowicie — brak konieczności zastawiania prywatnego majątku.

Gwarancja COSME — dla kogo?

Jak już wcześniej było wspomniane, celem Komisji Europejskiej było przede wszystkim wsparcie małych przedsiębiorców w ich rozwoju. Z tego też powodu z programu mogą korzystać jedynie mikro, mali i średni przedsiębiorcy.

Zatem firma, która będzie chciała uzyskać tego typu finansowanie, będzie musiała dowiedzieć się, czy BGK podpisał umowę z bankiem. W Polsce ok. 12 banków aprobuje zabezpieczenie COSME. Między innymi informacje na ten temat otrzymasz, kontaktując się z nami. Dzięki temu uzyskanie kredytu z gwarantem zawsze będzie możliwe.

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 5.00/5 (3 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem