Warunki uzyskania kredytu przez spółkę z o.o.

  • Data: 2019-11-05 10:43:04
  • Kategoria:
Warunki uzyskania kredytu przez spółkę z o.o.

Posiadanie własnego kapitału to nie jedyny sposób finansowania przedsiębiorstwa. Dziś większość firm decyduje się na zaciągnięcie kredytu, aby zwiększyć produkcję i rozwinąć skrzydła. Popularność tego rozwiązania wiąże się również tym, że obecnie coraz łatwiej jest uzyskać tę formę finansowania przedsiębiorstwa. Koniecznie sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt, posiadając spółkę z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością — kilka słów wstępu

Zanim zostaną wyjaśnione ci warunki, jakie musisz spełnić, aby spółka z o.o. uzyskała kredyt, warto najpierw przytoczyć kilka istotnych kwestii wyróżniających tę spółkę kapitałową. Otóż przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że posiada ona osobowość prawną, a jej kapitał założycielski nie może być niższy niż 5 tys. zł. W każdej spółce potrzebni są wspólnicy i może ich być nawet kilku. To w ich rękach jest władza nad firmą. Poza tym spółka z o.o. musi posiadać też zarząd, który ją reprezentuje. Niekiedy w małych firmach wspólnicy są jednocześnie członkami zarządu i odpowiadają wtedy za nią całym swoim majątkiem. Wszystko przez to, że w razie niewypłacalności spółki to właśnie zarząd odpowiada całym swoim majątkiem, a wspólnicy jedynie do wniesionych wkładów. Ponadto spółka może powołać także radę nadzorczą (jest to obowiązkowe w przypadku spółek o kapitale zakładowym przekraczającym 500 000 zł), która będzie kontrolować m.in. sprawozdania finansowe.

Najważniejsze warunki, dzięki którym spółka z o.o. uzyska kredyt

Spółka z o.o. rządzi się trochę innymi prawami, niż ma to miejsce w przypadku innych działalności, dlatego też proces uzyskiwania kredytu wymaga podjęcia pewnych kroków i zrozumienia określonych zasad. Oczywiście warto też skorzystać z naszych usług, aby zwiększyć szansę na to, by Twoja firma uzyskała finansowanie.

Zgoda Rady Nadzorczej Spółki lub wspólników

Pierwszym warunkiem, aby w ogóle możliwe stało się złożenie wniosku o kredytowanie, jest uzyskanie zgody wszystkich członków Rady Nadzorczej Spółki lub też wspólników. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to jednak sytuacji, gdy zobowiązanie ma przekraczać przynajmniej połowę kapitału zakładowego. Jeśli kredyt ma opiewać na niższą kwotę, to wystarczająca jest decyzja prezesa zarządu.

Sprawdzenie zdolności kredytowej

Podczas badania zdolności kredytowej Twojego biznesu sprawdzane jest to, czy kondycja finansowa firmy będzie w stanie udźwignąć w wyznaczonym terminie spłatę nowego zobowiązania wraz ze wszystkimi kosztami. W trakcie analizy brane są pod uwagę takie kwestie jak aktywa, źródła finansowania, struktura kapitału, przychody oraz oczywiście koszty spółki. Istotna dla banku staje się również konkurencyjność w branży, w której działasz, a nawet staż pracy i kwalifikacje pracowników. Zazwyczaj należy ukazać również dochody netto za 12 ostatnich miesięcy. W spółce z o.o. badana jest zdolność finansowa spółki, ale też jej udziałowców, gdzie analizowane są ich przychody, koszty związane z ich utrzymaniem, ale też wszelkie zobowiązania.

Kwota zobowiązania

Oczywiście duże znaczenie podczas brania kredytu ma także to, jaka kwota finansowania będzie ci akurat potrzebna. Jeśli duża spółka wyróżniająca się dobrą kondycją finansową, pragnie uzyskać kredyt na niewielką kwotę, to wszystkie procedury będą znacznie łatwiejsze i szybsze do zrealizowania, niż w odwrotnej sytuacji.

Tagi:

Zostaw ocenę:

Ocena: 3.67/5 (3 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem