Zanim bank udzieli kredytu musi drobiazgowo przeanalizować, czy będziesz mógł go terminowo i w całości spłacić. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Termin ten jest jasny i klarowny dla banku, natomiast kredytobiorca często nie wie na jakiej podstawie wyliczona została kwota kredytu, okres kredytowania i wysokość rat.
Zdolność kredytowa jest rozumiana jako dokładne określenie możliwości potencjalnego kredytobiorcy do spłacenia całości kredytu wraz z jego oprocentowaniem. Jest to istotne zarówno dla banku, jak i dla bezpieczeństwa finansowego kredytobiorcy. Sami możemy próbować określać swoje cele, a chęć spełnienia marzenia, na którego realizację chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze, może być silniejsza od zdrowego rozsądku. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem kontakt z doradcą finansowym, który na podstawie dostarczonych przez nas informacji obliczy zdolność kredytową i urealni nasze finansowe możliwości. Bez względu na to, czy chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na wiele lat, pożyczkę gotówkową czy nawet zakupy ratalne – bank zawsze sprawdzi naszą zdolność kredytową.
Analiza zdolności kredytowej to proces złożony. Wykwalifikowany pracownik banku lub doradca finansowy musi wziąć pod uwagę dwie grupy danych i dopiero na tej podstawie uzyska pełną informację na temat naszych możliwości finansowych.
Na zdolność kredytową wpływają bezpośrednio:
dochód, sytuacja majątkowa, stan posiadania;
stałe obciążenia miesięczne, liczba osób w gospodarstwie domowym;
wiek, stan cywilny, wykształcenie, sytuacja zawodowa;
historia kredytowa.
Badanie zdolności kredytowej dzielimy na analizę ilościową i jakościową. Analiza ilościowa opiera się na danych o sytuacji majątkowej potencjalnego kredytobiorcy. Na tym etapie potrzebne są informacje o tym, jakie legalne dochody osiąga kredytobiorca. Jeśli staramy się o dużą pożyczkę z długim okresem kredytowania, np. kredyt hipoteczny, bank może poprosić o historię bankową z kilku ostatnich miesięcy. Następnie konieczne jest podanie miesięcznych kosztów utrzymania, na które składają się czynsz, wszelkiego rodzaju stałe opłaty, jak media i abonamenty. Trzecia dana to oczywiście nasze aktualne zadłużenie. Musimy podać bankowi pełną informację o aktualnie spłacanych ratach, zaciągniętych pożyczkach oraz limitach na kartach kredytowych. Podanie tych wszystkich danych jest konieczne, w ten sposób bank zna nasze stałe obciążenia miesięczne i może porównać je z osiąganym dochodem.
Analiza jakościowa ma na celu sprawdzenie, czy potencjalny kredytobiorca będzie zdolny do spłaty przez cały okres kredytowania. Brane pod uwagę są wiek kredytobiorcy, jego stan cywilny i to ile osób znajduje się na jego utrzymaniu. Dzięki temu bank może zastosować próg minimalnego dochodu na jedną osobę w rodzinie i dokładnie obliczyć, jak wysoka może być rata kredytu. Bada się również status mieszkaniowy i majątkowy, co jest bardzo ważne podczas udzielania kredytów pod zastaw nieruchomości. Istotna jest również nasza historia zawodowa – wykształcenie, wykonywany zawód, staż pracy i zajmowane aktualnie stanowisko. Na koniec analiza tzw. historii kredytowej – na decyzję banku wpływa również sumienność z jaką spłacane były poprzednie zadłużenia i czy klient nie widnieje w rejestrach dłużników i jaka jest jego historia w BIK.
Na podstawie drobiazgowej analizy tych danych pracownik banku lub doradca finansowy dokładnie określi naszą zdolność kredytową. Dowiemy się jak wysoki kredyt możemy bezpiecznie zaciągnąć, z jakim oprocentowaniem, jak wysokie będą comiesięczne raty kredytu i na jak długi okres został on przyznany. Zdolność kredytowa służy zatem nie tylko bankowi, ale przede wszystkim bezpieczeństwu finansowemu kredytobiorcy.
L&C Finance © 2019 Strona internetowa stworzona przez agencję reklamową VREEGO
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!
Rozumiem